BEBEK ALIŞVERİŞ SİTELERİ

BESLENMEBEBEK MAMASI ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Bebek Mamaları
Her bebek için en doğru besin annesinin sütüdür. Çünkü, her annenin sütü kendi bebeği için özeldir. Fakat, bebeğini emzirmek istemesine rağmen gerek sağlık, gerekse kişisel nedenlerden ötürü bebeğini emziremeyecek durumda olan anneler bebek maması alırken nelere dikkat etmeli?
Uzmanlar, özellikle ilk 6 ay bebeklerin mümkünse, sadece anne sütü ile beslenmesi gerektiğini belirtmektedirler. Bebek mamaları, 6 aydan sonra anne sütüne takviye olarak bebeğe verilmeli. 6 aydan sonra veya bebeğine süt veremeyen ya da sütü yetersiz gelen annelerin bebek maması satın alırken nelere dikkat etmesi gerekiyor?
Öncelikle şunu belirtelim, bazı anneler tarafından ev yapımı bebek maması olarak kullanılan pirinç unu ve nişasta gibi ürünler, bebeğin protein, vitamin ve mineral gibi gerekli ihtiyaçlarını karşılayamaz. Bu tür evde yapılan bebek mamaları ile de bebek doyar ancak; büyüme ve gelişim geriliği, hastalıklara karşı direnç düşüklüğü ile karşılaşabilir.
Günümüzde artık, teknoloji o kadar ilerledi ki, bilinen birçok markanın hemen hemen hepsinde, birebir aynı değerde olmasa da, anne sütüne yakın içerik bulunmaktadır.
Bebek maması alırken seçim öncelikle bebeğin yaşına göre yapılmalıdır. Özellikle, erken doğan bebeklerde anne sütü verme imkanı olmadığında prematüreler için özel üretilmiş bebek maması çeşitlerinin kullanılması gerekir. Bu tür bebek mamaları, prematürelerin olgunlaşmamış sindirim sistemine uygun özellikler içermektedir.
Doktorunuz tarafından bebeğinizin özel bir sağlık sorunu nedeniyle farklı bir bebek maması tavsiye edilmediği takdirde standart bebek maması seçilebilir. Alerji veya hazımsızlık sorunu nedeniyle doktor tarafından özel bir bebek maması önerildiyse buna uygun seçim yapılmalıdır (Örneğin; laktozsuz mama önerildiyse laktoz içermeyen bir ürün seçilmelidir). İnek sütü alerjisi olan bir bebek için mama seçilirken mamanın hangi proteinden (İnek sütü, keçi sütü, soya sütü v.b.) hazırlandığına bakılmalıdır.
Bebeklerin iştah düzeyine göre:
Zamanında doğmuş bebekler için, ilk bir yıl boyunca kullanılması önerilen anne sütüne tam adapte edilmiş mamalar bebeklerin iştahına göre ikiye ayrılır. I. düzey bebek mamaları, normal iştaha sahip bebeklerin doyması için yeterli olmaktadır.  Bu bebek mamaları ile doymayan iştahlı bebekler için yine ilk 1 yaş için üretilmiş ancak biraz daha yoğun kıvamlı II. düzey bebek mamaları kullanılmalıdır. II. düzey mamaların protein, şeker ve yağ oranları I. düzeydeki mamalardan farklı değildir. II. düzey mamaların, içerdikleri kazein miktarı anne sütüne göre daha fazla olup, inek sütüne daha yakın olduğundan daha kıvamlı ve doyurucu niteliktedir. Bu nedenle, annelerin bu bebek mamalarının kalorijenik ve kilo aldırıcı olmasından endişe etmelerine gerek yoktur.
Alfa-laktalbumin:
Sadece anne sütünde bulunan Alfa-laktalbumin, bebeklerin zeka-beyin ve sinir sisteminin gelişmesi açısından çok önemlidir. Alfa-laktalbumin, bebeğin ruh halini (psikoloji) sakinleştirdiği için daha huzurlu ve sakin uyumasını sağlamaktadır. Bu nedenle, bebek mamasının içeriğinde mutlaka Alfa-laktalbumin bulunmalıdır. Bebeğine süt veremeyen ya da yetersiz sütü olan anneler için en ideal mama Alfa-laktalbumin içeren bebek mamalarıdır. Besleyici değeri yüksek olan bu bebek mamaları ile bebeğin hem karnı doyar hem de sağlıklı beslenmiş olur.
Whey proteini:
Anne sütünde %60-%80 oranında bulunan Whey proteini hazmı en kolay ve en kaliteli protein çeşididir. Anneler, bebek mamalarının içeriğinde %60 oranında Whey proteini olmasına dikkat etmelidir.
Dokosaheksanoik asit:
Dokosaheksanoik asit (DHA) bebeğin beyin gelişimi için önemli bir uzun zincirli yağ asididir. Bebek mamalarına mutlaka eklenmesi yönünde bir bilgi yoktur. Dokosaheksanoik asit (DHA), her mamada değil bazı bebek mamalarında bulunmaktadır. Seçim yapılırken bu açıdan da dikkat edilmelidir.
Bebek maması içeriğindeki protein ve yağ miktarı:
Bebek maması seçerken, içeriğindeki protein, yağ miktarının anne sütüne yakın olmasına, nişasta ihtiva etmemesine, kontamine (dışarıdan bulaşma ile saflığını kaybetmiş) olmamasına dikkat edilmelidir.
Bebek maması içeriğindeki şeker oranı: 
Bazı hazır bebek mamalarının içinde bulunan şeker, suni tatlandırıcılar ve gıda boyaları bebek sağlığı açısından tehlike saçmaktadır. Yüksek miktarda şeker içeren bebek mamaları demir eksikliği, kansızlık, gizli bağırsak kanamalarına neden olmaktadır. Bu tür bebek mamaları, bebeği şekere bağımlı hale getireceği için anne sütünü erkenden bırakmasına neden olmaktadır.
Bebek maması içeriğindeki demir oranı:
Anne sütü demir yönünden zengindir. Bebek mamaların bu yönden demir takviyesi ile zenginleştirilmiş olmasına dikkat edilmelidir.
Bebek mamasının içeriği kadar ambalajı da önemli:
Ambalaj, tüm gıdalarda olduğu gibi bebek mamasında da çok önemlidir. Üretildiği andaki özellikleri muhafaza etmesi açısından kesinlikle hasar görmüş, yıpranmış, yırtılmış, patlamış bebek mamaları kullanılmamalıdır.
Bebek mamalarının son kullanma tarihine çok dikkat edilmeli ve etiketin üzerinde belirtilen saklama koşullarına uygun şartlarda kullanıma sunulduğundan emin olunmalıdır.
Cam kavanozlu, kilitli ambalajlı bebek mamaları, açıldıktan sonra belirli süre kullanılabildiği, bu süre içerisinde muhafazasını kolayca sağlayabildiği için bu ambalaj çeşitleri tercih edilmelidir.
Bazı bebek maması markaları kendi internet siteleri üzerinden, yaptırdıkları kontrol analizlerinin sonuçlarını paylaşıyorlar, bebek mamaları seçilirken bunlar da incelenebilir ve ona göre karar verilebilir.

EN İYİ BEBEK MAMASI HANGİSİ

En iyi bebek maması hangisi, sorusuna cevap vermek biraz zor. Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi bebeğinizin sağlıklı gelişimi için anne sütünün önemi çok büyük. Özellikle, bir zorunluluk olmadığı sürece ilk 1 yıl bebekler anne sütü ile beslenmeli. Anne sütü ile beslemenin mümkün olmadığı ya da yetersiz kaldığı durumlarda bebek maması kullanılmalı. Bebek maması markasına karar vermeden önce "bebek maması alırken nelere dikkat etmeliyiz" başlıklı yazımızda değindiğimiz kriterleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Bu kriterler doğrultusunda bebeğiniz için en iyi bebek maması hangisi, siz belirlemelisiniz. Bebek mamalarını uygun fiyatlar için temin edebileceğiniz belli başlı bebek alışveriş sitelerini aşağıda bulabilirsiniz.

Joker Kaşık Mamaları
kaşık mamaları kaşık mamaları kaşık maması

ÜRÜN SİTESİNE GİT

Yazıyı okumak için tıklayın: Bebek Maması Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz
Bu yazımızda sizlere belli başlı bebek maması markalarını tanıtmaya çalışacağız.
SMA Bebek Maması
Dünyanın ilk biline bebek maması SMA Mama, 1915 yılında üretilmiş. İsmini İngilizce’deki Simulated Milk Adaptation ifadesinin baş harflerinden almaktadır.
SMA  Mama 1915’ten beri anne sütüne en yakın protein içeriğini hedeflemekte ve proteini büyümenin en önemli yapı taşı olarak görmektedir.
Anne sütünden başka hiçbir şeyde olmayan Alfa-laktalbumin ilk defa SMA Mama ile bir bebek mamasının formülünde yer almış. Alfa-laktalbumin bebeğin ruh halini düzeltiyor, uyku düzenini olumlu etkiliyor. Bebeğin daha huzurlu ve sakin olması, zeka ve beyninin gelişmesi, sinir sisteminin gelişmesi, sağlıklı büyümesi için çok önemli.
Whey protein sütün içerisindeki en önemli, en kaliteli, hazmı en kolay protein. Whey protein bebeğin kendisinin sentezleyemeyeceği proteinlerden, bebek kendisi üretemiyor bunu. İçinde amino asitler var ve emilimi çok yüksektir. İdeal oran anne sütünde %50 ile %80 arasında değişiyor. Bebek mamalarında SMA Mama ile birlilkte ilk defa whey protein oranında %65’e kadar çıkarılabilmiş.
SMA Bebek Maması’nı diğer mamalardan ayıran en önemli özelliklerden biri de içinde şeker ve tatlandırıcı olmaması. Nişasta içermiyor. İçinde bulunan karbonhidrat ise %100 laktoz.
SMA Bebek Maması’na bilinçli olarak prebiyotik ve probiyotikler eklenmemiş. Prebiyotik ve probiyotikler mama endüstrisinde ekleniyor. Hani o ‘mavi kalkanlar’ vesaire hep oralardan geliyor, bağışıklığı güçlendirdiği söyleniyor. Ancak, SMA Mama, bilinçli olarak prebiyotik ve probiyotik eklemiyor, çünkü SMA gerçekten yararı kanıtlanmayan hiçbir maddeyi ürünlerine koymuyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder