BEBEK ALIŞVERİŞ SİTELERİ

OTO KOLTUĞU

OTO KOLTUĞUÇocuğum arabanın içerisinde iken çok dikkatli araba kullanırım, oto koltuğuna ne gerek var diye düşünebilirsiniz. Fakat, siz aracınızı her ne kadar dikkatli de kullansanız trafikte diğer sürücülerin aynı özeni göstereceklerinin garantisi yok. Maalesef, toplum olarak insanların birbirine sevgi ve saygısının kalmadığı, tahammülsüzlüğün hat safhaya ulaştığı bir dönemde yaşıyoruz. İnsanlar, öyle araç kullanıyorlar ki, sanki savaşa gidiyorlar ya da trafikteki diğer sürücüler onların düşmanı. Bazı sürücüleri anlamak imkansız. Belli ki trafik sıkışık, adım adım gidiliyor, en ufak bir trafikte açılma olduğunda öyle bir gaza basıyorlar ki, sanki yarış pistindeler, sanki 20-30 m sonra frene basmak zorunda kalmayacaklar. Özellikle, araç içerisinde çocuklar varken lütfen daha özenli araç kullanalım. Şimdi, gelelim esas konumuza oto koltuğu alırken nelere dikkat edilmeli?
  • Kalite standartları: Satın alacağınız oto koltuğu Avrupa standartları çarpışma testlerinden geçmiş olmalı ve bunu gösteren logo, oto koltuğu üzerinde mutlaka olmalı. (ECE R44)
  • Yaşına ve kilosuna uygunlukOto koltuğu alırken öncelikle çocuğunuzun yaşına ve kilosuna uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Çocuğunuzun yaşına ve kilosuna göre 5 çeşit oto koltuğu bulunmaktadır.
  • Güvenlik: Beş noktadan emniyet kemeri mutlaka olmalı. Ayrıca, oto koltuğu, aracınızın sabit emniyet kemerleri ile araca bağlanmalı.
  • Yan korumalar: Oto koltuğunuzun yan korumaları darbe emici bir malzemeden yapılmış olmalı. Trafik kazalarının %20'si yan taraftan olmaktadır. Bu nedenle çocuğunuzu oto koltuğuna oturtuktan sonra yan taraftan çocuğunuza bakmalı ve sadece burnunu görmelisiniz.
  • Malzemesi: Oto koltuğu strafor ile kaplanmış olmalı. Satın almadan önce mutlaka oto koltuğunun kılıfını çıkartıp sırt bölümünün strafor ile kaplanmış olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Strafor, trafik kazalarında ortaya çıkan sarsılmaların şiddetini azaltır. Kalitesiz bir oto koltuğunun sırt bölümü strafor yerine süngerden yapılmaktadır. Süngerden yapılmış oto koltukları, çocuğunuzun kaza anında kafasını çarpma olasılığını arttırır.
  • KumaşıOto koltuğunun kumaşı terletmeyecek bir malzemeden yapılmış olmalı. Kolayca çıkarılıp yıkanabilmeli. Çok önemli bir konu da, alev almaz kumaş tercih etmelisiniz.
  • Kolaylık: Tek hareketle oto koltuğunun oturma ve uzanma konumu ayarı yapılabiliyor olmalı.
OTO KOLTUĞU TAVSİYE

Joker Oto Koltukları
Çocuklarımıza oto koltuğu almayı ihmal etmeyelim, doğru özelliklere sahip oto koltuğu hayat kurtarır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder